Zaostřeno na Jizerky - 2016Základní informace

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor vyhlásila v březnu již šestý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Do soutěže se mohl přihlásit každý, kdo zaslal papírově i emailem fotografie s tématikou Jizerských hor. Do 3.6.2016, kdy byla uzávěrka, dorazilo 222 snímků od 64 autorů. Zájem opět překonal minulý ročník a stoupl nejen počet přihlášených fotografií, ale i samotných autorů. Odborná porota vybrala 37 fotografií do výstavní kolekce a z 13 nejlepších byl sestaven kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017. Jeden snímek přibyl na výstavě na základě hlasování veřejnosti na stránkách Libereckého deníku. Vyhlášení výsledků proběhlo na slavnostní vernisáži výstavy, která se uskutečnila ve čtvrtek 13.10.2016 v libereckém Centru Babylon. Zde byl představen i kalendář sestavený z nejlepších snímků a autorům takto oceněných fotografií byly předány hodnotné ceny od společnosti Canon.Kalendář

Nástěnný kalendář ve formátu A2, který vznikl z nejkrásnějších snímků fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky, je možné si zakoupit za 300,- Kč v kanceláři nadace (Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3), případně objednat telefonicky (605 701 503) nebo emailem (jizerky@ecn.cz). Při zasílání poštou je však potřeba počítat ještě s poštovným a balným ve výši 100,- Kč. Výtěžek z prodeje kalendářů bude věnován do Jizerských hor. Náhled kalendáře si můžete prohlédnout zde. Kalendář je možné zakoupit též v infocentrech v Liberci, Bedřichově, Josefově Dole, Tanvaldu a Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Zároveň je možné ho po celý listopad i prosinec (až do 23.12.) každý den od 14 do 18 hod zakoupit i u naší výstavy v OC Forum Liberec.

Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017

Děkujeme společnostem, které nákupem kalendářů přispěly na projekty, které v Jizersých horách realizujeme.
EUROVIA CS, a.s. POBOZAM, s.r.o.
LUKOV Plast, spol. s r.o. Obec Janov nad Nisou
Liflex, s.r.o. Prádelna Koudelka a syn, s.r.o.
DIMATEX CS, spol. s r. o. ARK Ing. arch. Pavel Janoušek
STAV-AGENCY, s.r.o. STAV-AGENCY STEEL s.r.o.
H-INTES, s.r.o. VESPO
Purum, s.r.o.Výstavy

Výstava Zaostřeno na Jizerky vzešla z nejlepších snímků fotografické soutěže, kterou pořádá Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor již pošesté. Do uzávěrky dorazilo 222 snímků od 64 autorů a o výběr těch 37 nejlepších, které si můžete na výstavě prohlédnout, se postarala odborná porota. Jeden snímek vybrala i široká veřejnost v internetovém hlasování. Výstava je koncipována jako putovní a každý měsíc bude k vidění na jiném místě. Aktuální přehled naleznete níže. Výstava Vás zavede do známých i netradičních zákoutí Jizerských hor. Z užšího výběru vystavených fotografií byl sestaven nástěnný kalendář ve formátu A2 Zaostřeno na Jizerky 2017, který je možné si u nadace objednat. Takto oceněné fotografie přetiskl zdarma Josef Panožka z firmy Velkotisk.cz na reprezentativní panely, které si můžete na výstavách prohlédnout. Budeme potěšeni, pokud se s Vámi můžeme o nádherné snímky tímto způsobem podělit.

Součástí všech výstav je i sbírková putovní pokladnička, kam může každý návštěvník přispět naší nadaci. Výtěžek bude věnován na obnovu rašeliniště v přírodní rezervaci Nová louka, na opravy turistických stezek v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí.Vítězné snímky - hodnocení poroty

Fotografie vyhodnotila odborná porota, ve které zasedl například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, vedoucí regionálního pracoviště AOPK, Liberecko Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš a Miloš Šnytr. Fotografie jsou seřazeny dle umístění v kalendáři, který z takto vybraných snímků vznikl. Absolutním vítězem se stal pan Jiří Fejkl s fotografií Přes kameny. Vzhledem k panorammatickému formátu se tato fotografie v kalendáři neobjevuje.

 • Roman Grebeníček - Krajinou ticha
 • Monika Kocourová - Novoroční Jizera
 • Aleš Ječmeň - Vodopád Jedlové v ledovém sevření
 • Jaroslava Novotná - Pokora
 • Tomáš Vrkoslav - Jarní tok
 • Vítězslav Hudský - Barevné ráno
 • Vítězslav Hudský - V říši elfů
 • Jaroslav Moravec - Smržovské svítání
 • Miroslav Stříbrný - Josefodolská nádrž
 • Václav Lábus - Opuštěná skalnice u Raspenavy
 • Jaroslava Novotná - Ranní okouzlení
 • Zdeněk Kotal - Jizerské moře
 • Jaroslav Moravec - Kouzelné ráno u Bukovce


Prohlédněte si vítězné fotografie

Roman Grebeníček - Krajinou ticha
Roman Grebeníček - Krajinou ticha

Monika Kocourová - Novoroční Jizera
Monika Kocourová - Novoroční Jizera

Aleš Ječmeň - Vodopád Jedlové v ledovém sevření
Aleš Ječmeň - Vodopád Jedlové v ledovém sevření

Jaroslava Novotná - Pokora
Jaroslava Novotná - Pokora

Tomáš Vrkoslav - Jarní tok
Tomáš Vrkoslav - Jarní tok

Vítězslav Hudský - Barevné ráno
Vítězslav Hudský - Barevné ráno

Vítězslav Hudský - V říši elfů
Vítězslav Hudský - V říši elfů

Jaroslav Moravec - Smržovské svítání
Jaroslav Moravec - Smržovské svítání

Miroslav Stříbrný - Josefodolská nádrž
Miroslav Stříbrný - Josefodolská nádrž

Václav Lábus - Opuštěná skalnice u Raspenavy
Václav Lábus - Opuštěná skalnice u Raspenavy

Jaroslava Novotná - Ranní okouzlení
Jaroslava Novotná - Ranní okouzlení

Zdeněk Kotal - Jizerské moře
Zdeněk Kotal - Jizerské moře

Jaroslav Moravec - Kouzelné ráno u Bukovce
Jaroslav Moravec - Kouzelné ráno u Bukovce


Absolutní vítěz - v kalendáři neumístěná fotografie (z důvodu panoramatického formátu)

Daniel Cervan - Jizerské probuzení
Daniel Cervan - Jizerské probuzeníHlasování veřejnosti

Po celou dobu letních prázdnin mohli návštěvníci internetových stránek Libereckého deníku vybírat fotografii Jizerských hor, která jim přišla nejkrásnější. V internetovém hlasování se postupně v osmi týdenních kolech objevily fotografie, které dorazily do soutěže Zaostřeno na Jizerky. Z každého kola vzešly dva nejlépe hodnocené snímky které se pak střetly o přízeň veřejnosti ve finálovém čtrnáctidenním hlasování. Zvítězila fotografie Jiřího Fejkla s názvem Přes kameny. Letos bylo celkově odevzdáno skoro 9 000 hlasů. Vítězná fotografie se přidala k těm, které vybrala odborná porota a je k vidění na výstavě.

Jiří Fejkl - Přes kameny
Jiří Fejkl - Přes kameny

Jednotlivá kola hlasování si můžete prohlédnout zde:

Finálové kolo
8. kolo
7. kolo
6. kolo
5. kolo
4. kolo
3. kolo
2. kolo
1. kolo


Partneři soutěže jsou Canon CZ, s.r.o., ŠKODA AUTO, a.s. , ČEPS, a.s. , Velkoplošný tisk - Josef Panožka.

Mediální partner fotoutěže je Liberecký deník , časopis Krkonoše - Jizerské hory a Magazyn Turystyczno- Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE .       Složení poroty


RNDr. František Pelc
František Pelc (nar.1962) se profesně celý život zabývá ochranou životního prostředí. Vystudoval Univerzitu Karlovu, kde v roce 1986 získal titul doktora přírodních věd. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku obnovy lesů v imisně poškozených pohořích a hledání rovnováhy mezi ochranou přírody, chráněnými územími a hospodářským rozvojem regionů. V roce 1993 založil Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, kde je předsedou správní rady. Svoje mise v ochraně přírody zahájil vedením Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (1990-1995), byl ředitelem Správy chráněných krajinných oblastí České republiky (1995-2002) a náměstkem ministra životního prostředí (2007-2009) , nyní je ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR . Publikoval desítky odborných článků a byl editorem několika strategických dokumentů ochrany přírody. V letech 2002-2006 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kdy byl za svou práci dvakrát vyhlášen nejzelenějším členem sněmovny.

Břetislav Jansa
Břetislav Jansa (* 1949), živnostník, ženatý dědeček. Vyučen nástrojařem a formařem. Absolvent lidové konservatoře - obor výtvarná fotografie. 34 let předsedou fotoklubu Safír Turnov a 13 let Kontaktu - sdružení fotografů Euroregionu Nisa. Člen odborné rady pro fotografii v Národním informačním a poradenském středisku pro kulturu (NIPOS) zřízeného Ministerstvem kultury ČR. Pořadatel celoevropské fotografické soutěže ZEMSKÝ RÁJ, zaměřené na ochranu životního prostředí. Člen Svazu českých fotografů a místopředseda České federace fotografického umění. Doposud zorganizoval přes 1000 fotografických výstav u nás i v zahraničí. Externě vyučuje fotografii na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Vedle fotografické činnosti nyní aktivně pomáhá (80 % času) při zajišťování provozu 1. turnovské chráněné dílny.

RNDr. Zdeněk Patzelt
RNDr. Zdeněk Patzelt vystudoval lesnickou školu v Trutnově. V roce 1988 dokončil studia hydrogeologie na Karlově univerzitě v Praze a zaměřil se na matematické modelování v hydrogeologii. V letech 2000 az 2008 byl ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko. Fotografování přírody se věnuje od roku 1975. Během studií jako člen federálního horolezeckého výběru absolvoval řadu výprav po středních velehorách. Za prvovýstupy na Cengallo v Alpách, Koštantau a Dychtau na Kavkaze nebo Malý Kežmarský štít, Javorové štíty a Hrubó v zimních Vysokých Tatrách získal výstupy roku a čestná uznání. Zúčastnil se tří výprav do Jižní Ameriky, kde pořídil fotodokumentaci z Peruánských And a oblasti Machu Picchu, ostrova Bonaire, ve Venezuele pak z pralesů Río Caura (přítok Orinoka) a ze stolové hory Auyan Tepuy. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR.

Roman Karpaš
Roman Karpaš se zabývá grafickými úpravami od roku 1979, dosud upravil téměř 300 knižních titulů (Severočeské nakladatelství v Ústí n. L., Albatros Praha, Kruh Hradec Králové, Olympia Praha, Dialog Liberec, Knihy 555 Liberec, Vestri Liberec, Bor Liberec...) a téměř 1 000 různých propagačních tiskovin. Ve volné umělecké práci se soustřeďuje především na grafiku a v poslední době i na kresbu. Od zachycování vymezených prostorových útvarů (cyklus Klece, Architektury) se postupně přiklonil k abstraktní tvorbě (cyklus Dvanáct do tuctu). V posledních letech řeší výtvarné paralely s neviditelným světem proudících energií, které vizualizuje především velkoformátovou kresbou uhlem.

Ing. Petra Menclová
Ing. Petra Menclová vystudovala Gymnázium a sportovní gymnázium v Jablonci nad Nisou. V roce 2008 dokončila studia na České zemědělské univerzitě v Praze (Fakulta životního prostředí) se zaměřením inženýrská ekologie. Pracovala ve fotografickém studiu a externě fotí pro Vltava Press. Od roku 2008 byla zaměstnána na Správě Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jako odborný referent se zaměřením: zoolog. Focení se věnuje od roku 2005, její vášeň se naplno probudila v roce 2007 a neopustila ji až doteď. Je vedoucí týdenních kurzů fotografie a spolupracuje na projektu 360° panoramatické fotografie významných míst ČR a zahraničí.

Ing. Jiří Hušek

Ing. Miloš Šnytr
Máte další dotazy?

 • Adresujte je e-mailem na adresu jizerky@ecn.cz,
 • telefonicky na číslo 605 701 503 (Ondřej Petrovský)
 • nebo osobně či písemně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3.

Související dokumenty:

 • Vyhlášení fotosoutěže zde.
 • Vyhlášení fotosoutěže v polském jazyce zde.
 • Podrobná pravidla zde.


 • 17.3.2016 - TZ - Nadace vyhlásila fotografickou soutěž Zaostřeno na Jizerky zde.
 • 9.5.2016 - TZ - Do uzávěrky fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky zbývá měsíc zde.
 • 27.5.2016 - TZ - Poslední šance zúčastnit se fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky zde.
 • 1.9.2016 - TZ - Fotografická soutěž „Zaostřeno na Jizerky“ jde do finále zde.
 • 16.9.2016 - TZ - Lidé vybrali nejhezčí fotku Jizerských hor zde.
 • 14.10.2016 - TZ - Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky představila nejkrásnější fotografie Jizerských hor zde.
 • 15.11.2016 - TZ - Kalendář opět pomůže Jizerským horám zde.


 • Archiv ročníku 2015 je zde.
 • Archiv ročníku 2014 je zde.
 • Archiv ročníku 2013 je zde.
 • Archiv ročníku 2012 je zde.
 • Archiv ročníku 2011 je zde.