Zaostřeno na Jizerky - 2015Základní informace

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor vyhlásila v březnu již pátý ročník fotosoutěže s příznačným názvem Zaostřeno na Jizerky. Do soutěže se mohl přihlásit každý, kdo zaslal papírově i emailem fotografie s tématikou Jizerských hor. Do 5.6.2015, kdy byla uzávěrka, dorazilo 216 snímků od 59 autorů. Fotografií se opět sešlo o něco více a jejich kvalita se každým rokem zvyšuje. Porota neměla vůbec lehkou práci při výběru těch nejlepších.Kalendář

Nástěnný kalendář ve formátu A2, který vznikl z nejkrásnějších snímků fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky, je možné si zakoupit za 300,- Kč v kanceláři nadace (Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3), případně objednat telefonicky (605 701 503) nebo emailem (jizerky@ecn.cz). Při zasílání poštou je však potřeba počítat ještě s poštovným a balným ve výši 100,- Kč. Výtěžek z prodeje kalendářů bude věnován do Jizerských hor. Náhled kalendáře si můžete prohlédnout zde. Kalendář je možné zakoupit též v Eurocentru v Jablonci nad Nisou a infocentrech v Liberci, Bedřichově, Josefově Dole a Desné.


Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2016
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2016

Děkujeme společnostem, které nákupem kalendářů přispěly na projekty, které v Jizersých horách realizujeme.
EUROVIA CS, a.s. ACL Coating, s.r.o.
Liflex, s.r.o. Prádelna Koudelka a syn, s.r.o.
Regioplan, s.r.o. POBOZAM, s.r.o.
H-INTES, s.r.o. DIMATEX CS, spol. s r. o.
VESPO STAV-AGENCY, s.r.o.Výstavy

Vybrané snímky jsme představili na říjnové vernisáži, která proběhla ve čtvrtek 8. října 2015 v Atriu Tropické zahrady Centra Babylon Liberec, a její součástí bylo předání cen od firmy Canon autorům třinácti nejlepších fotografií. Z nich jsme sestavili kalendář na rok 2016. Ten jsme předali i všem zúčastněným soutěžícím. Fotografie přetiskl zdarma Josef Panožka z firmy Velkotisk.cz na reprezentativní panely, které si můžete na výstavách prohlédnout. Výstava zde byla k vidění až do konce října. V listopadu se přesunula do prostor obchodního centra Forum Liberec a následně i do vybraných obcí Libereckého kraje. Jejich přehled si můžete prohlédnout zde:

Součástí všech výstav je i sbírková putovní pokladnička, kam může každý návštěvník přispět naší nadaci. Výtěžek bude věnován na podporu Jizerských hor a na ekologickou výchovu dětí.Vítězné snímky - hodnocení poroty

Fotografie vyhodnotila odborná porota, ve které zasedl například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš a Miloš Šnytr. Fotografie jsou seřazeny dle umístění v kalendáři, který z takto vybraných snímků vznikl. Absolutním vítězem se stal pan Jaroslav Moravec s fotografií Svítání na Jizerce

 • Hana Palečková - Polární záře nad Kořenovem
 • Radek Štrupl - Svítání na Jizeře
 • Radek Štrupl - Mrazivá oblačnost
 • Zdeněk Lín - Předjaří u Fojtky
 • Roman Grebeníček - Čekání na gorilu
 • Peter Mayer - Poslední upolíny
 • Milan Drbohlav - Údolí Kamenicev
 • Jaroslav Moravec - Čihadla
 • Daniel Cervan - Západ na severu
 • Peter Mayer - Černá Nisa
 • Jaroslav Moravec - Svítání na Jizerce - absolutní vítěz
 • Martina Soukupová - Podzim u Kamenice
 • Renata Zemanová - Sama v mlze


Prohlédněte si vítězné fotografie

Hana Palečková - Polární záře nad Kořenovem
Hana Palečková - Polární záře nad Kořenovem

Radek Štrupl - Svítání na Jizeře
Radek Štrupl - Svítání na Jizeře

Radek Štrupl - Mrazivá oblačnost
Radek Štrupl - Mrazivá oblačnost

Zdeněk Lín - Předjaří u Fojtky
Zdeněk Lín - Předjaří u Fojtky

Roman Grebeníček - Čekání na gorilu
Roman Grebeníček - Čekání na gorilu

Peter Mayer - Poslední upolíny
Peter Mayer - Poslední upolíny

Milan Drbohlav - Údolí Kamenice
Milan Drbohlav - Údolí Kamenice

Jaroslav Moravec - Čihadla
Jaroslav Moravec - Čihadla

Daniel Cervan - Západ na severu
Daniel Cervan - Západ na severu

Peter Mayer - Černá Nisa
Peter Mayer - Černá Nisa

Jaroslav Moravec - Svítání na Jizerce
Jaroslav Moravec - Svítání na Jizerce

Martina Soukupová - Podzim u Kamenice
Martina Soukupová - Podzim u Kamenice

Renata Zemanová - Sama v mlze
Renata Zemanová - Sama v mlzeHlasování veřejnosti

Po celou dobu letních prázdnin mohli návštěvníci internetových stránek Libereckého deníku vybírat fotografii Jizerských hor, která jim přijde nejkrásnější. V internetovém hlasování se postupně v osmi týdenních kolech objevily fotografie, které dorazily do soutěže Zaostřeno na Jizerky. Z každého kola vzešly dva nejlépe hodnocené snímky které se pak střetly o přízeň veřejnosti ve finálovém čtrnáctidenním hlasování. Zvítězila fotografie Daniela Cervana s názvem Pod Bukovcem. Letos byl celkově odevzdán rekordní počet 12 309 hlasů. Vítězná fotografie se přidala k těm, které vybrala odborná porota a je k vidění na výstavě.

Daniel Cervan - Pod Bukovcem
Daniel Cervan - Pod Bukovcem

Jednotlivá kola hlasování si můžete prohlédnout zde:
Finálové kolo
8. kolo
7. kolo
6. kolo
5. kolo
4. kolo
3. kolo
2. kolo
1. kolo


Partneři soutěže jsou Canon CZ, s.r.o. , ČEPS, a.s. , Velkoplošný tisk - Josef Panožka .

Mediální partner fotoutěže je Liberecký deník a Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE .Složení poroty


RNDr. František Pelc
František Pelc (nar.1962) se profesně celý život zabývá ochranou životního prostředí. Vystudoval Univerzitu Karlovu, kde v roce 1986 získal titul doktora přírodních věd. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku obnovy lesů v imisně poškozených pohořích a hledání rovnováhy mezi ochranou přírody, chráněnými územími a hospodářským rozvojem regionů. V roce 1993 založil Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, kde je předsedou správní rady. Svoje mise v ochraně přírody zahájil vedením Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (1990-1995), byl ředitelem Správy chráněných krajinných oblastí České republiky (1995-2002) a náměstkem ministra životního prostředí (2007-2009) , nyní je ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR . Publikoval desítky odborných článků a byl editorem několika strategických dokumentů ochrany přírody. V letech 2002-2006 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kdy byl za svou práci dvakrát vyhlášen nejzelenějším členem sněmovny.

Břetislav Jansa
Břetislav Jansa (* 1949), živnostník, ženatý dědeček. Vyučen nástrojařem a formařem. Absolvent lidové konservatoře - obor výtvarná fotografie. 34 let předsedou fotoklubu Safír Turnov a 13 let Kontaktu - sdružení fotografů Euroregionu Nisa. Člen odborné rady pro fotografii v Národním informačním a poradenském středisku pro kulturu (NIPOS) zřízeného Ministerstvem kultury ČR. Pořadatel celoevropské fotografické soutěže ZEMSKÝ RÁJ, zaměřené na ochranu životního prostředí. Člen Svazu českých fotografů a místopředseda České federace fotografického umění. Doposud zorganizoval přes 1000 fotografických výstav u nás i v zahraničí. Externě vyučuje fotografii na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Vedle fotografické činnosti nyní aktivně pomáhá (80 % času) při zajišťování provozu 1. turnovské chráněné dílny.

RNDr. Zdeněk Patzelt
RNDr. Zdeněk Patzelt vystudoval lesnickou školu v Trutnově. V roce 1988 dokončil studia hydrogeologie na Karlově univerzitě v Praze a zaměřil se na matematické modelování v hydrogeologii. V letech 2000 az 2008 byl ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko. Fotografování přírody se věnuje od roku 1975. Během studií jako člen federálního horolezeckého výběru absolvoval řadu výprav po středních velehorách. Za prvovýstupy na Cengallo v Alpách, Koštantau a Dychtau na Kavkaze nebo Malý Kežmarský štít, Javorové štíty a Hrubó v zimních Vysokých Tatrách získal výstupy roku a čestná uznání. Zúčastnil se tří výprav do Jižní Ameriky, kde pořídil fotodokumentaci z Peruánských And a oblasti Machu Picchu, ostrova Bonaire, ve Venezuele pak z pralesů Río Caura (přítok Orinoka) a ze stolové hory Auyan Tepuy. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR.

Roman Karpaš
Roman Karpaš se zabývá grafickými úpravami od roku 1979, dosud upravil téměř 300 knižních titulů (Severočeské nakladatelství v Ústí n. L., Albatros Praha, Kruh Hradec Králové, Olympia Praha, Dialog Liberec, Knihy 555 Liberec, Vestri Liberec, Bor Liberec...) a téměř 1 000 různých propagačních tiskovin. Ve volné umělecké práci se soustřeďuje především na grafiku a v poslední době i na kresbu. Od zachycování vymezených prostorových útvarů (cyklus Klece, Architektury) se postupně přiklonil k abstraktní tvorbě (cyklus Dvanáct do tuctu). V posledních letech řeší výtvarné paralely s neviditelným světem proudících energií, které vizualizuje především velkoformátovou kresbou uhlem.

Ing. Petra Menclová
Ing. Petra Menclová vystudovala Gymnázium a sportovní gymnázium v Jablonci nad Nisou. V roce 2008 dokončila studia na České zemědělské univerzitě v Praze (Fakulta životního prostředí) se zaměřením inženýrská ekologie. Pracovala ve fotografickém studiu a externě fotí pro Vltava Press. Od roku 2008 je zaměstnána na Správě Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jako odborný referent se zaměřením: zoolog. Focení se věnuje od roku 2005, její vášeň se naplno probudila v roce 2007 a neopustila ji až doteď. Je vedoucí týdenních kurzů fotografie a spolupracuje na projektu 360° panoramatické fotografie významných míst ČR a zahraničí.

Ing. Jiří Hušek

Ing. Miloš ŠnytrMáte další dotazy?

Související dokumenty:

 • Vyhlášení fotosoutěže zde.
 • Vyhlášení fotosoutěže v polském jazyce zde.
 • Podrobná pravidla zde.
 • 10.3.2015 - TZ - Nadace vyhlásila fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky zde.
 • 12.5.2015 - TZ - Fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky - měsíc do uzávěrky zde.
 • 29.5.2015 - TZ - Poslední šance zúčastnit se soutěže Zaostřeno na Jizerky zde.
 • 4.7.2015 - TZ - Vyberte nekrásnější fotku Jizerských hor zde.
 • 11.8.2015 - TZ - Hlasování o nejkrásnější fotografii Jizerských hor je v polovině zde.
 • 21.9.2015 - TZ - Veřejnost vybrala nejkrásnější fotografii Jizerských hor zde.
 • 2.10.2015 - AVIZO - Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky zde.
 • 9.10.2015 - TZ - Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor zde.
 • 2.11.2015 - TZ - Výstava představuje nejkrásnější fotografie Jizerských hor zde.
 • 3.12.2015 - TZ - Kalendář pomáhá Jizerským horám již popáté zde.
 • Archiv ročníku 2014 je zde.
 • Archiv ročníku 2013 je zde.
 • Archiv ročníku 2012 je zde.
 • Archiv ročníku 2011 je zde.