Zaostřeno na Jizerky - 2014Základní informace

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor ve spolupráci se Správou CHKO Jizerské hory vyhlásila v březnu již čtvrtý ročník fotosoutěže s příznačným názvem Zaostřeno na Jizerky. Do soutěže se mohl přihlásit každý, kdo zaslal papírově i emailem fotografie s tématikou Jizerských hor. Do 6.6.2014, kdy byla uzávěrka, dorazilo 209 snímků od 53 autorů. Fotografií se opět sešlo o něco málo více a jejich kvalita se každým rokem zvyšuje. Porota neměla vůbec lehkou práci při výběru těch nejlepších.Kalendář

Nástěnný kalendář ve formátu A2, který na základě fotosoutěže vznikl, je možné si zakoupit za 300,- Kč v kanceláři nadace (Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3), případně objednat telefonicky (605 701 503) nebo emailem (jizerky@ecn.cz). Při zasílání poštou je však potřeba počítat ještě s poštovným a balným ve výši 70,- Kč. Výtěžek z prodeje kalendářů bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí. Náhled kalendáře si můžete prohlédnout zde . Kalendář je možné zakoupit též každý den od 15 do 18 hod. v libereckém nákupním centru Géčko (u vánočního stromku), příp.v jabloneckém Eurocentru a infocentrech v Liberci, Bedřichově, Josefově Dole a Desné.

EUROVIA CS, a.s. ACL Coating, s.r.o.
Liflex, s.r.o. Prádelna Koudelka a syn, s.r.o.
Regioplan, s.r.o. POBOZAM, s.r.o.
H-INTES, s.r.o. DIMATEX CS, spol. s r. o.
VESPO

Výstavy

Vybrané snímky jsme představili na říjnové vernisáži, která proběhla ve čtvrtek 9. října 2014 v Atriu Tropické zahrady Centra Babylon Liberec, a její součástí bylo předání cen od firmy Canon autorům třinácti nejlepších fotografií. Z nich jsme sestavili kalendář na rok 2015. Ten jsme předali i všem zúčastněným soutěžícím. Fotografie přetiskl zdarma Josef Panožka z firmy Velkotisk.cz na reprezentativní panely, které si můžete na výstavách prohlédnout. Výstava je zde k vidění až do konce října. V listopadu se přesune do prostor obchodního centra Forum Liberec a následně i do vybraných obcí Libereckého kraje. Jejich přehled si můžete prohlédnout zde:

Součástí všech výstav je i sbírková putovní pokladnička, kam může každý návštěvník přispět naší nadaci. Výtěžek bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí.Vítězné snímky - hodnocení poroty

Fotografie vyhodnotila odborná porota, ve které zasedl například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš a Miloš Šnytr. Fotografie jsou seřazeny dle umístění v kalendáři, který z takto vybraných snímků vznikl.

 • Hana Palečková - Ráno na Jizerce
 • Aleš Ječmeň - Zima na rašeliništi
 • Václav Novotný - Svítání v Jizerkách
 • Vítězslav Hudský - Jaro na Jizerce
 • Tomáš Vrkoslav - Tok tetřívka
 • Václav Lábus - Na skále
 • Miroslav Stříbrný - Červená Černá Nisa
 • Karel Mudra - Tráva u Šolcáku
 • Hana Palečková - Podzim v Jizerských horách
 • Aleš Hadinec - Hranice světla
 • Václav Lábus - Podzimní Smědá
 • Hana Palečková - První mráz
 • Jiří Zuzánek - Proud života

Hlasování veřejnosti

Po celou dobu letních prázdnin mohli čtenáři Libereckého deníku vybírat fotografii Jizerských hor, která jim přišla nejkrásnější. Vinternetovém hlasování se postupně vosmi týdenních kolech objevilo všech 209 snímků od 53 fotografů, které dorazily do soutěže Zaostřeno na Jizerky. Zkaždého kola vzešly dvě nejlépe hodnocené fotografie, které se pak střetly o přízeň veřejnosti ve finálovém čtrnáctidenním hlasování. Celkově bylo odevzdáno skoro 7000 hlasů. Výsledky byly až do poslední chvíle velice vyrovnané, ale nakonec zvítězil snímek Milana Pilaře snázvem Sluneční expanze , který obdržel ve finálovém kole necelých 800 hlasů.


Hlasování v jednotlivých kolech si můžete prohlédnout zde:
Finálové kolo
8. kolo
7. kolo
6. kolo
5. kolo
4. kolo
3. kolo
2. kolo
1. kolo
Prohlédněte si vítězné fotografie

Hana Palečková - Ráno na Jizerce
Hana Palečková - Ráno na Jizerce

Aleš Ječmeň - Zima na rašeliništi
Aleš Ječmeň - Zima na rašeliništi

Václav Novotný - Svítání v Jizerkách
Václav Novotný - Svítání v Jizerkách

Vítězslav Hudský - Jaro na Jizerce
Vítězslav Hudský - Jaro na Jizerce

Tomáš Vrkoslav - Tok tetřívka
Tomáš Vrkoslav - Tok tetřívka

Václav Lábus - Na skále
Václav Lábus - Na skále

Miroslav Stříbrný - Červená Černá Nisa
Miroslav Stříbrný - Červená Černá Nisa

Karel Mudra - Tráva u Šolcáku
Karel Mudra - Tráva u Šolcáku

Hana Palečková - Podzim v Jizerských horách
Hana Palečková - Podzim v Jizerských horách

Aleš Hadinec - Hranice světla
Aleš Hadinec - Hranice světla

Václav Lábus - Podzimní Smědá
Václav Lábus - Podzimní Smědá

Hana Palečková - První mráz
Hana Palečková - První mráz

Jiří Zuzánek - Proud života
Jiří Zuzánek - Proud života
Partneři soutěže jsou Canon CZ, s.r.o. , ŠKODA AUTO a.s. , ČEPS, a.s. , MZ Liberec, a.s. , Velkoplošný tisk - Josef Panožka .

Mediální partner fotoutěže je Liberecký deník .

Složení poroty


RNDr. František Pelc
František Pelc (nar.1962) se profesně celý život zabývá ochranou životního prostředí. Vystudoval Univerzitu Karlovu, kde v roce 1986 získal titul doktora přírodních věd. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku obnovy lesů v imisně poškozených pohořích a hledání rovnováhy mezi ochranou přírody, chráněnými územími a hospodářským rozvojem regionů. V roce 1993 založil Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, kde je předsedou správní rady. Svoje mise v ochraně přírody zahájil vedením Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (1990-1995), byl ředitelem Správy chráněných krajinných oblastí České republiky (1995-2002) a náměstkem ministra životního prostředí (2007-2009) , nyní je ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR . Publikoval desítky odborných článků a byl editorem několika strategických dokumentů ochrany přírody. V letech 2002-2006 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kdy byl za svou práci dvakrát vyhlášen nejzelenějším členem sněmovny.

Břetislav Jansa
Břetislav Jansa (* 1949), živnostník, ženatý dědeček. Vyučen nástrojařem a formařem. Absolvent lidové konservatoře - obor výtvarná fotografie. 34 let předsedou fotoklubu Safír Turnov a 13 let Kontaktu - sdružení fotografů Euroregionu Nisa. Člen odborné rady pro fotografii v Národním informačním a poradenském středisku pro kulturu (NIPOS) zřízeného Ministerstvem kultury ČR. Pořadatel celoevropské fotografické soutěže ZEMSKÝ RÁJ, zaměřené na ochranu životního prostředí. Člen Svazu českých fotografů a místopředseda České federace fotografického umění. Doposud zorganizoval přes 1000 fotografických výstav u nás i v zahraničí. Externě vyučuje fotografii na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Vedle fotografické činnosti nyní aktivně pomáhá (80 % času) při zajišťování provozu 1. turnovské chráněné dílny.

RNDr. Zdeněk Patzelt
RNDr. Zdeněk Patzelt vystudoval lesnickou školu v Trutnově. V roce 1988 dokončil studia hydrogeologie na Karlově univerzitě v Praze a zaměřil se na matematické modelování v hydrogeologii. V letech 2000 az 2008 byl ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko. Fotografování přírody se věnuje od roku 1975. Během studií jako člen federálního horolezeckého výběru absolvoval řadu výprav po středních velehorách. Za prvovýstupy na Cengallo v Alpách, Koštantau a Dychtau na Kavkaze nebo Malý Kežmarský štít, Javorové štíty a Hrubó v zimních Vysokých Tatrách získal výstupy roku a čestná uznání. Zúčastnil se tří výprav do Jižní Ameriky, kde pořídil fotodokumentaci z Peruánských And a oblasti Machu Picchu, ostrova Bonaire, ve Venezuele pak z pralesů Río Caura (přítok Orinoka) a ze stolové hory Auyan Tepuy. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR.

Roman Karpaš
Roman Karpaš se zabývá grafickými úpravami od roku 1979, dosud upravil téměř 300 knižních titulů (Severočeské nakladatelství v Ústí n. L., Albatros Praha, Kruh Hradec Králové, Olympia Praha, Dialog Liberec, Knihy 555 Liberec, Vestri Liberec, Bor Liberec...) a téměř 1 000 různých propagačních tiskovin. Ve volné umělecké práci se soustřeďuje především na grafiku a v poslední době i na kresbu. Od zachycování vymezených prostorových útvarů (cyklus Klece, Architektury) se postupně přiklonil k abstraktní tvorbě (cyklus Dvanáct do tuctu). V posledních letech řeší výtvarné paralely s neviditelným světem proudících energií, které vizualizuje především velkoformátovou kresbou uhlem.

Ing. Petra Menclová
Ing. Petra Menclová vystudovala Gymnázium a sportovní gymnázium v Jablonci nad Nisou. V roce 2008 dokončila studia na České zemědělské univerzitě v Praze (Fakulta životního prostředí) se zaměřením inženýrská ekologie. Pracovala ve fotografickém studiu a externě fotí pro Vltava Press. Od roku 2008 je zaměstnána na Správě Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jako odborný referent se zaměřením: zoolog. Focení se věnuje od roku 2005, její vášeň se naplno probudila v roce 2007 a neopustila ji až doteď. Je vedoucí týdenních kurzů fotografie a spolupracuje na projektu 360 panoramatické fotografie významných míst ČR a zahraničí.

Ing. Jiří Hušek

Ing. Miloš Šnytr
Máte další dotazy?

 • Adresujte je e-mailem na adresu jizerky@ecn.cz,
 • písemně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3
 • nebo telefonicky na číslo 605 701 503 (Ondřej Petrovský).

Související dokumenty: