Zaostřeno na Jizerky - 2013Základní informace

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor ve spolupráci se Správou CHKO Jizerské hory vyhlásila v březnu již třetí ročník fotosoutěže s příznačným názvem Zaostřeno na Jizerky. Do soutěže se mohl přihlásit každý, kdo zaslal papírově i emailem fotografie s tématikou Jizerských hor. Do 7.6.2013, kdy byla uzávěrka, dorazilo 206 fotografií od 54 autorů. Velice nás potěšilo, že zájem byl vyšší než loni a v Jizerských horách je stále mnoho krásných a zajímavých míst, která svými objektivy soutěžící zachytili.Kalendář

Nástěnný kalendář ve formátu A2, který na základě fotosoutěže vznikl, je možné si zakoupit za 300,- Kč v kanceláři nadace (Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3), případně objednat telefonicky (605 701 503) nebo emailem (jizerky@ecn.cz). Při zasílání poštou je však potřeba počítat ještě s poštovným a balným ve výši 70,- Kč. Výtěžek z prodeje kalendářů bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí. Náhled kalendáře si můžete prohlédnout zde .


Děkujeme těmto společnostem, které nákupem kalendářů přispěly na výsadby původních druhů dřevin v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí:Výstavy

Vybrané snímky jsme představili na říjnové vernisáži, která proběhla ve čtvrtek 10. října 2013 v Centru Babylon v Liberci, a její součástí bylo předání cen od firmy Canon autorům třinácti nejlepších fotografií. Z nich jsme sestavili kalendář na rok 2014. Ten jsme předali i všem zúčastněným soutěžícím. Fotografie přetiskl zdarma Josef Panožka z firmy Trans Pan na reprezentativní panely, které si můžete na výstavách prohlédnout. Výstava je zde k vidění až do konce října. V listopadu se přesune do prostor obchodního centra Fórum Liberec a následně i do vybraných obcí Libereckého kraje. Jejich přehled si můžete prohlédnout zde:

Součástí všech výstav je i sbírková pokladnička, kam může každý návštěvník přispět naší nadaci. Výtěžek bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí.Vítězné snímky - hodnocení poroty

Fotografie vyhodnotila odborná porota, ve které zasedl například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš a Miloš Šnytr. Fotografie jsou seřazeny dle umístění v kalendáři, který z takto vybraných snímků vznikl. Absolutním vítězem se stal pan Vítězslav Hudský s fotografií Zimní poezie

 • Jan Strakoš - Jizerka
 • Aleš Hadinec - Zmrzlá krása
 • Vítězslav Hudský - Zimní poezie
 • Aleš Hadinec - Jizerskohorské ráno
 • Jiří Čivrný - Hájený potok
 • Aleš Ječmeň - Jarní Jizerka
 • Jan Strakoš - Prstnatec májový
 • Pavel Musil - Šolcův rybník I
 • Jan Podešva - Jezero ticha
 • Zdeněk Lín - Cestou do Hejnic
 • Aleš Ječmeň - Oldřichovské bučiny
 • Petr Erben - Na Čihadle
 • Zdeněk Lín - Skřítci Jizerek

Divácká cena - hlasování veřejnosti

Ve spolupráci s Libereckým deníkem probíhalo po celou dobu letních prázdnin na internetu hlasování široké veřejnosti. V osmi týdenních kolech mohl každý hlasovat pro fotografie, které se mu nejvíce líbí. Z každého kola jsme vybrali dvě nejlépe hodnocené fotografie, které se ve finálovém kole střetly mezi sebou, a čtenáři vybrali absolutního vítěze. Tím se stala paní Lenka Křůmalová s fotografií Večerní pohled z Loučné na Vyšehrad. Gratulujeme!!! Fotografii si můžete prohlédnout zde.

Hlasování v jednotlivých kolech si můžete prohlédnout zde:
finálové kolo
8. kolo
7. kolo
6. kolo
5. kolo
4. kolo
3. kolo
2. kolo
1. kolo

Prohlédněte si vítězné fotografie

Jan Strakoš - Jizerka
Jan Strakoš - Jizerka

Aleš Hadinec - Zmrzlá krása
Aleš Hadinec - Zmrzlá krása

Vítězslav Hudský - Zimní poezie
Vítězslav Hudský - Zimní poezie

Aleš Hadinec - Jizerskohorské ráno
Aleš Hadinec - Jizerskohorské ráno

Jiří Čivrný - Hájený potok
Jiří Čivrný - Hájený potok

Aleš Ječmeň - Jarní Jizerka
Aleš Ječmeň - Jarní Jizerka

Jan Strakoš - Prstnatec májový
Jan Strakoš - Prstnatec májový

Pavel Musil - Šolcův rybník I
Pavel Musil - Šolcův rybník I

Jan Podešva - Jezero ticha
Jan Podešva - Jezero ticha

Zdeněk Lín - Cestou do Hejnic
Zdeněk Lín - Cestou do Hejnic

Aleš Ječmeň - Oldřichovské bučiny
Aleš Ječmeň - Oldřichovské bučiny

Petr Erben - Na Čihadle
Petr Erben - Na Čihadle

Zdeněk Lín - Skřítci Jizerek
Zdeněk Lín - Skřítci Jizerek
Partneři soutěže jsou Canon CZ, s.r.o. , ŠKODA AUTO, a.s. , ČEPS, a.s. , TRANSPAN Josef Panožka - velkoplošný tisk, s.r.o. .

Mediální partner fotoutěže je Liberecký deník .

Složení poroty


RNDr. František Pelc
František Pelc (nar.1962) se profesně celý život zabývá ochranou životního prostředí. Vystudoval Univerzitu Karlovu, kde v roce 1986 získal titul doktora přírodních věd. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku obnovy lesů v imisně poškozených pohořích a hledání rovnováhy mezi ochranou přírody, chráněnými územími a hospodářským rozvojem regionů. V roce 1993 založil Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, kde je předsedou správní rady. Svoje mise v ochraně přírody zahájil vedením Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (1990-1995), byl ředitelem Správy chráněných krajinných oblastí České republiky (1995-2002) a náměstkem ministra životního prostředí (2007-2009) , nyní je ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR . Publikoval desítky odborných článků a byl editorem několika strategických dokumentů ochrany přírody. V letech 2002-2006 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kdy byl za svou práci dvakrát vyhlášen nejzelenějším členem sněmovny.

Břetislav Jansa
Břetislav Jansa (* 1949), živnostník, ženatý dědeček. Vyučen nástrojařem a formařem. Absolvent lidové konservatoře - obor výtvarná fotografie. 34 let předsedou fotoklubu Safír Turnov a 13 let Kontaktu - sdružení fotografů Euroregionu Nisa. Člen odborné rady pro fotografii v Národním informačním a poradenském středisku pro kulturu (NIPOS) zřízeného Ministerstvem kultury ČR. Pořadatel celoevropské fotografické soutěže ZEMSKÝ RÁJ, zaměřené na ochranu životního prostředí. Člen Svazu českých fotografů a místopředseda České federace fotografického umění. Doposud zorganizoval přes 1000 fotografických výstav u nás i v zahraničí. Externě vyučuje fotografii na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Vedle fotografické činnosti nyní aktivně pomáhá (80 % času) při zajišťování provozu 1. turnovské chráněné dílny.

RNDr. Zdeněk Patzelt
RNDr. Zdeněk Patzelt vystudoval lesnickou školu v Trutnově. V roce 1988 dokončil studia hydrogeologie na Karlově univerzitě v Praze a zaměřil se na matematické modelování v hydrogeologii. V letech 2000 az 2008 byl ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko. Fotografování přírody se věnuje od roku 1975. Během studií jako člen federálního horolezeckého výběru absolvoval řadu výprav po středních velehorách. Za prvovýstupy na Cengallo v Alpách, Koštantau a Dychtau na Kavkaze nebo Malý Kežmarský štít, Javorové štíty a Hrubó v zimních Vysokých Tatrách získal výstupy roku a čestná uznání. Zúčastnil se tří výprav do Jižní Ameriky, kde pořídil fotodokumentaci z Peruánských And a oblasti Machu Picchu, ostrova Bonaire, ve Venezuele pak z pralesů Río Caura (přítok Orinoka) a ze stolové hory Auyan Tepuy. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR.

Roman Karpaš
Roman Karpaš se zabývá grafickými úpravami od roku 1979, dosud upravil téměř 300 knižních titulů (Severočeské nakladatelství v Ústí n. L., Albatros Praha, Kruh Hradec Králové, Olympia Praha, Dialog Liberec, Knihy 555 Liberec, Vestri Liberec, Bor Liberec...) a téměř 1 000 různých propagačních tiskovin. Ve volné umělecké práci se soustřeďuje především na grafiku a v poslední době i na kresbu. Od zachycování vymezených prostorových útvarů (cyklus Klece, Architektury) se postupně přiklonil k abstraktní tvorbě (cyklus Dvanáct do tuctu). V posledních letech řeší výtvarné paralely s neviditelným světem proudících energií, které vizualizuje především velkoformátovou kresbou uhlem.

Ing. Jiří Hušek

Ing. Miloš Šnytr
Máte další dotazy?

 • Adresujte je e-mailem na adresu jizerky@ecn.cz,
 • písemně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3
 • nebo telefonicky na číslo 605 701 503 (Ondřej Petrovský).

Související dokumenty:

 • 11.10.2013 - TZ - Fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky již zná svého vítěze zde.
 • 7.10.2013 - TZ - Čtenáři vybrali svého vítěze ve fotosoutěži Zaostřeno na Jizerky zde.
 • 18.9.2013 - TZ - Hlasování veřejnosti jde do finále zde.
 • 29.6.2013 - TZ - O nejlepší fotografii budou hlasovat také čtenáři Libereckého deníku zde.
 • Vyhlášení fotosoutěže zde.
 • Podrobná pravidla zde.
 • 27.3.2013 - TZ - Vyhlášení soutěže zde.
 • Archiv ročníku 2012 je zde.
 • Archiv ročníku 2011 je zde.