Zaostřeno na Jizerky - 2012Základní informace

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor ve spolupráci se Správou CHKO Jizerské hory vyhlásila v březnu druhý ročník fotosoutěže s příznačným názvem Zaostřeno na Jizerky. Do soutěže se mohl přihlásit každý, kdo zaslal papírově i emailem fotografie s tématikou Jizerských hor. Do 8.6.2012, kdy byla uzávěrka, dorazilo 219 fotografií od 59 autorů. Velice nás potěšilo, že zájem byl vyšší než loni a v Jizerských horách je stále mnoho krásných a zajímavých míst, která svými objektivy soutěžící zachytili.Kalendář

Nástěnný kalendář ve formátu A2, který na základě fotosoutěže vznikl, je možné si zakoupit za 300,- Kč v kanceláři nadace (Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3), případně objednat telefonicky (605 701 503) nebo emailem (jizerky@ecn.cz). Při zasílání poštou je však potřeba počítat ještě s poštovným a balným ve výši 70,- Kč. Výtěžek z prodeje kalendářů bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí. Náhled kalendáře si můžete prohlédnout zde .


Děkujeme těmto společnostem, které nákupem kalendářů přispěly na výsadby původních druhů dřevin v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí:Výstavy

Vybrané snímky jsme představili na říjnové vernisáži, která proběhla ve čtvrtek 4. října 2012 v Centru Babylon v Liberci, a její součástí bylo předání cen od firmy Canon autorům třinácti nejlepších fotografií. Z nich jsme sestavili kalendář na rok 2013. Ten jsme předali i všem zúčastněným soutěžícím. Fotografie přetiskl zdarma Josef Panožka z firmy Trans Pan na reprezentativní panely, které si můžete na výstavách prohlédnout. Výstava je zde k vidění až do konce října. V listopadu se přesune do prostor obchodního centra Fórum Liberec a následně i do vybraných obcí Libereckého kraje. Jejich přehled si můžete prohlédnout zde:

Součástí všech výstav je i sbírková pokladnička, kam může každý návštěvník přispět naší nadaci. Výtěžek bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí.Vítězné snímky - hodnocení poroty

Fotografie vyhodnotila odborná porota, ve které zasedl například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš, Petra Menclová a Miloš Šnytr. Fotografie jsou seřazeny dle umístění v kalendáři, který z takto vybraných snímků vznikl. Absolutním vítězem se stal pan Jan Strakoš s fotografií Mrtvý les pod horou Jizera

 • Jan Strakoš - Ořešník
 • Zdeněk Lín - Zima na Rozmezí
 • Jan Strakoš - Mrtvý les pod horou Jizera - rozhovor s autorem
 • Jiří Koudelka - Na Jizeře
 • Roman Grebeníček - Zastavení ticha
 • Jiří Čivrný - Ve skalách
 • Pavel Musil - Lysé skály
 • Václav Lahovský - Suchopýr
 • Vítězslav Hudský - Na Velké Jizerské louce
 • Eva Šrámková - Ranní rosa u Safírového potoka
 • Zdeněk Lín - Jizerské trávy
 • Zdeněk Lín - Krajina u Fojtky
 • Václav Novotný - Jizerka

Divácká cena - hlasování veřejnosti

Ve spolupráci s Libereckým deníkem probíhalo po celou dobu letních prázdnin na internetu hlasování široké veřejnosti. V osmi týdenních kolech mohl každý hlasovat pro fotografie, které se mu nejvíce líbí. Z každého kola jsme vybrali dvě nejlépe hodnocené fotografie, které se ve finálovém kole střetly mezi sebou, a čtenáři vybrali absolutního vítěze. Tím se stala paní Hana Palečková s fotografií Vodopády Jedlová. Gratulujeme!!! Fotografii si můžete prohlédnout zde.

Hlasování v jednotlivých kolech si můžete prohlédnout zde:
Finálové hlasování
8. kolo
7. kolo
6. kolo
5. kolo
4. kolo
3. kolo
2. kolo
1. kolo

Prohlédněte si vítězné fotografie

Jan Strakoš - Ořešník
Jan Strakoš - Ořešník

Zdeněk Lín - Zima na Rozmezí
Zdeněk Lín - Zima na Rozmezí

Jan Strakoš - Mrtvý les pod horou Jizera
Jan Strakoš - Mrtvý les pod horou Jizera

Jiří Koudelka - Na Jizeře
Jiří Koudelka - Na Jizeře

Roman Grebeníček - Zastavení ticha
Roman Grebeníček - Zastavení ticha

Jiří Čivrný - Ve skalách
Jiří Čivrný - Ve skalách

Pavel Musil - Lysé skály
Pavel Musil - Lysé skály

Václav Lahovský - Suchopýr
Václav Lahovský - Suchopýr

Vítězslav Hudský - Na Velké Jizerské louce
Vítězslav Hudský - Na Velké Jizerské louce

Eva Šrámková - Ranní rosa u Safírového potoka
Eva Šrámková - Ranní rosa u Safírového potoka

Zdeněk Lín - Jizerské trávy
Zdeněk Lín - Jizerské trávy

Zdeněk Lín - Krajina u Fojtky
Zdeněk Lín - Krajina u Fojtky

Václav Novotný - Jizerka
Václav Novotný - Jizerka
Partneři soutěže jsou Canon CZ, s.r.o. , ŠKODA AUTO, a.s. , ČEPS, a.s. , TRANSPAN Josef Panožka - velkoplošný tisk, s.r.o. .

Mediální partner fotoutěže je Liberecký deník .

Složení poroty


RNDr. František Pelc
František Pelc (nar.1962) se profesně celý život zabývá ochranou životního prostředí. Vystudoval Univerzitu Karlovu, kde v roce 1986 získal titul doktora přírodních věd. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku obnovy lesů v imisně poškozených pohořích a hledání rovnováhy mezi ochranou přírody, chráněnými územími a hospodářským rozvojem regionů. V roce 1993 založil Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, kde je předsedou správní rady. Svoje mise v ochraně přírody zahájil vedením Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (1990-1995), byl ředitelem Správy chráněných krajinných oblastí České republiky (1995-2002) a náměstkem ministra životního prostředí (2007-2009) , nyní je ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR . Publikoval desítky odborných článků a byl editorem několika strategických dokumentů ochrany přírody. V letech 2002-2006 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kdy byl za svou práci dvakrát vyhlášen nejzelenějším členem sněmovny.

Břetislav Jansa
Břetislav Jansa (* 1949), živnostník, ženatý dědeček. Vyučen nástrojařem a formařem. Absolvent lidové konservatoře - obor výtvarná fotografie. 32 let předsedou fotoklubu Safír Turnov a 11 let Kontaktu - sdružení fotografů Euroregionu Nisa. Člen odborné rady pro fotografii v Národním informačním a poradenském středisku pro kulturu (NIPOS) zřízeného Ministerstvem kultury ČR. Pořadatel celoevropské fotografické soutěže ZEMSKÝ RÁJ, zaměřené na ochranu životního prostředí. Člen Svazu českých fotografů a místopředseda České federace fotografického umění. Doposud zorganizoval přes 1000 fotografických výstav u nás i v zahraničí. Externě vyučuje fotografii na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Vedle fotografické činnosti nyní aktivně pomáhá (80 % času) při zajišťování provozu 1. turnovské chráněné dílny.

RNDr. Zdeněk Patzelt
RNDr. Zdeněk Patzelt vystudoval lesnickou školu v Trutnově. V roce 1988 dokončil studia hydrogeologie na Karlově univerzitě v Praze a zaměřil se na matematické modelování v hydrogeologii. V letech 2000 az 2008 byl ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko. Fotografování přírody se věnuje od roku 1975. Během studií jako člen federálního horolezeckého výběru absolvoval řadu výprav po středních velehorách. Za prvovýstupy na Cengallo v Alpách, Koštantau a Dychtau na Kavkaze nebo Malý Kežmarský štít, Javorové štíty a Hrubó v zimních Vysokých Tatrách získal výstupy roku a čestná uznání. Zúčastnil se tří výprav do Jižní Ameriky, kde pořídil fotodokumentaci z Peruánských And a oblasti Machu Picchu, ostrova Bonaire, ve Venezuele pak z pralesů Río Caura (přítok Orinoka) a ze stolové hory Auyan Tepuy. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR.

Roman Karpaš
Roman Karpaš se zabývá grafickými úpravami od roku 1979, dosud upravil téměř 300 knižních titulů (Severočeské nakladatelství v Ústí n. L., Albatros Praha, Kruh Hradec Králové, Olympia Praha, Dialog Liberec, Knihy 555 Liberec, Vestri Liberec, Bor Liberec...) a téměř 1 000 různých propagačních tiskovin. Ve volné umělecké práci se soustřeďuje především na grafiku a v poslední době i na kresbu. Od zachycování vymezených prostorových útvarů (cyklus Klece, Architektury) se postupně přiklonil k abstraktní tvorbě (cyklus Dvanáct do tuctu). V posledních letech řeší výtvarné paralely s neviditelným světem proudících energií, které vizualizuje především velkoformátovou kresbou uhlem.

Ing. Petra Menclová
Ing. Petra Menclová vystudovala Gymnázium a sportovní gymnázium v Jablonci nad Nisou. V roce 2008 dokončila studia na České zemědělské univerzitě v Praze (Fakulta životního prostředí) se zaměřením inženýrská ekologie. Pracovala ve fotografickém studiu a externě fotí pro Vltava Press. Od roku 2008 je zaměstnána na Správě Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jako odborný referent se zaměřením: zoolog. Focení se věnuje od roku 2005, její vášeň se naplno probudila v roce 2007 a neopustila ji až doteď. Je vedoucí týdenních kurzů fotografie a spolupracuje na projektu 360 panoramatické fotografie významných míst ČR a zahraničí.

Ing. Jiří Hušek

Ing. Miloš Šnytr
Máte další dotazy?

 • Adresujte je e-mailem na adresu jizerky@ecn.cz,
 • písemně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3
 • nebo telefonicky na číslo 605 701 503 (Ondřej Petrovský).

Související dokumenty: