Zaostřeno na Jizerky - 2011

Základní informace

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor ve spolupráci s občanským sdružením Náš kraj a Správou CHKO Jizerské hory vyhlásila počátkem dubna fotosoutěž s příznačným názvem Zaostřeno na Jizerky. Do soutěže se mohl přihlásit každý, kdo zaslal papírově i emailem fotografie s tématikou Jizerských hor. Do 12.6.2011, kdy byla uzávěrka, dorazilo přes 200 fotografií od více jak 50 autorů. Jsme velice rádi, že je mezi lidmi o Jizerské hory stále značný zájem a že je zde stále na co koukat a co fotit.Kalendář

Nástěnný kalendář ve formátu A2, který na základě fotosoutěže vznikl, je možné si zakoupit za 300,- Kč v kanceláři nadace (Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3), případně objednat telefonicky (605 701 503) nebo emailem (jizerky@ecn.cz). Při zasílání poštou je však potřeba počítat ještě s poštovným a balným ve výši 70,- Kč. Výtěžek z prodeje kalendářů bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí. Náhled kalendáře si můžete prohlédnout zde .


Děkujeme těmto společnostem, které nákupem kalendářů přispěly na výsadby původních druhů dřevin v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí:


Výstavy

Vybrané snímky jsme představili na říjnové vernisáži, která proběhla ve čtvrtek 6. října 2011 v Krajské vědecké knihovně v Liberci, a její součástí bylo předání cen od firmy Canon a UniCredit Bank autorům třinácti nejlepších fotografií. Z nich jsme sestavili kalendář na rok 2012. Ten jsme předali i všem zúčastněným soutěžícím. Fotografie přetiskl zdarma Josef Panožka z firmy Trans Pan na reprezentativní panely, které jste si na výstavách mohli prohlédnout. Výstava zde byla k vidění až do konce října. V listopadu se přesunula do prostor obchodního centra Fórum Liberec a následně i do vybraných obcí Libereckého kraje. Jejich přehled si m¨×ete prohlÚdnout zde:

Součástí všech výstav byla i sbírková pokladnička, kam mohl každý návštěvník přispět naší nadaci. Výtěžek byl věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách a na ekologickou výchovu dětí.Vítězné snímky - hodnocení poroty

Fotografie vyhodnotila odborná porota, ve které zasedl například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš, Petra Menclová a Miloš Šnytr. Pořadí nebylo určováno, fotografie jsou tedy seřazeny dle umístění v kalendáři, který z takto vybraných snímků vznikl.

 • Jan Strakoš - Jizerka
 • Ondřej Šouba - Černá Nisa
 • Šárka Svobodová - V mrazivém sevření
 • Martin Reinhardt - Pohled z vyhlídky Ořešník
 • Václav Lahovský - Šolcův rybník
 • Roman Grebeníček - Zlomená voda
 • Zdeněk Lín - Kamenné srdce
 • František Mrva - Malá Jizerská louka
 • Zdeněk Lín - Mlhavé ráno
 • Vítězslav Hudský - Ráno na Jizerce
 • Pavel Musil - Podzimní ráno nad Libverdou
 • Pavel Musil - Safírový potok
 • Ondřej Šouba - Šámalka

Divácká cena - hlasování veřejnosti

Ve spolupráci s Libereckým deníkem probíhalo po celou dobu letních prázdnin na internetu hlasování široké veřejnosti. V osmi týdenních kolech mohl každý hlasovat pro fotografie, které se mu nejvíce líbí. Z každého kola jsme vybrali dvě nejlépe hodnocené fotografie, které se ve finálovém kole střetly mezi sebou, a čtenáři vybrali absolutního vítěze. Tím se stal pan Ondřej Šouba s fotografií Šámalka. Gratulujeme!!! Fotografii si můžete prohlédnout zde.

Prohlédněte si vítězné fotografie

Jan Strakoš - Jizerka
Jan Strakoš - Jizerka

Ondřej Šouba - Černá Nisa
Ondřej Šouba - Černá Nisa

Šárka Svobodová - V mrazivém sevření
Šárka Svobodová - V mrazivém sevření

Martin Reinhardt - Pohled z vyhlídky Ořešník
Martin Reinhardt - Pohled z vyhlídky Ořešník

Václav Lahovský - Šolcův rybník
Václav Lahovský - Šolcův rybník

Roman Grebeníček - Zlomená voda
Roman Grebeníček - Zlomená voda

Zdeněk Lín - Kamenné srdce
Zdeněk Lín - Kamenné srdce

František Mrva - Malá Jizerská louka
František Mrva - Malá Jizerská louka

Zdeněk Lín - Mlhavé ráno
Zdeněk Lín - Mlhavé ráno

Vítězslav Hudský - Ráno na Jizerce
Vítězslav Hudský - Ráno na Jizerce

Pavel Musil - Podzimní ráno nad Libverdou
Pavel Musil - Podzimní ráno nad Libverdou

Pavel Musil - Safírový potok
Pavel Musil - Safírový potok

Ondřej Šouba - Šámalka
Ondřej Šouba - Šámalka
Partneři soutěže jsou Canon CZ, s.r.o. , UniCredit Bank , TRANSPAN Josef Panožka - velkoplošný tisk, s.r.o. .

Mediální partner fotoutěže je Liberecký deník .

Složení poroty


RNDr. František Pelc
František Pelc (nar.1962) se profesně celý život zabývá ochranou životního prostředí. Vystudoval Univerzitu Karlovu, kde v roce 1986 získal titul doktora přírodních věd. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku obnovy lesů v imisně poškozených pohořích a hledání rovnováhy mezi ochranou přírody, chráněnými územími a hospodářským rozvojem regionů. V roce 1993 založil Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, kde je předsedou správní rady. Svoje mise v ochraně přírody zahájil vedením Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (1990-1995), byl ředitelem Správy chráněných krajinných oblastí České republiky (1995-2002) a náměstkem ministra životního prostředí (2007-2009) , nyní je ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR . Publikoval desítky odborných článků a byl editorem několika strategických dokumentů ochrany přírody. V letech 2002-2006 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kdy byl za svou práci dvakrát vyhlášen nejzelenějším členem sněmovny.

Břetislav Jansa
Břetislav Jansa (* 1949), živnostník, ženatý dědeček. Vyučen nástrojařem a formařem. Absolvent lidové konservatoře - obor výtvarná fotografie. 32 let předsedou fotoklubu Safír Turnov a 11 let Kontaktu - sdružení fotografů Euroregionu Nisa. Člen odborné rady pro fotografii v Národním informačním a poradenském středisku pro kulturu (NIPOS) zřízeného Ministerstvem kultury ČR. Pořadatel celoevropské fotografické soutěže ZEMSKÝ RÁJ, zaměřené na ochranu životního prostředí. Člen Svazu českých fotografů a místopředseda České federace fotografického umění. Doposud zorganizoval přes 1000 fotografických výstav u nás i v zahraničí. Externě vyučuje fotografii na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Vedle fotografické činnosti nyní aktivně pomáhá (80 % času) při zajišťování provozu 1. turnovské chráněné dílny.

RNDr. Zdeněk Patzelt
RNDr. Zdeněk Patzelt vystudoval lesnickou školu v Trutnově. V roce 1988 dokončil studia hydrogeologie na Karlově univerzitě v Praze a zaměřil se na matematické modelování v hydrogeologii. V letech 2000 az 2008 byl ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko. Fotografování přírody se věnuje od roku 1975. Během studií jako člen federálního horolezeckého výběru absolvoval řadu výprav po středních velehorách. Za prvovýstupy na Cengallo v Alpách, Koštantau a Dychtau na Kavkaze nebo Malý Kežmarský štít, Javorové štíty a Hrubó v zimních Vysokých Tatrách získal výstupy roku a čestná uznání. Zúčastnil se tří výprav do Jižní Ameriky, kde pořídil fotodokumentaci z Peruánských And a oblasti Machu Picchu, ostrova Bonaire, ve Venezuele pak z pralesů Río Caura (přítok Orinoka) a ze stolové hory Auyan Tepuy. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR.

Roman Karpaš
Roman Karpaš se zabývá grafickými úpravami od roku 1979, dosud upravil téměř 300 knižních titulů (Severočeské nakladatelství v Ústí n. L., Albatros Praha, Kruh Hradec Králové, Olympia Praha, Dialog Liberec, Knihy 555 Liberec, Vestri Liberec, Bor Liberec...) a téměř 1 000 různých propagačních tiskovin. Ve volné umělecké práci se soustřeďuje především na grafiku a v poslední době i na kresbu. Od zachycování vymezených prostorových útvarů (cyklus Klece, Architektury) se postupně přiklonil k abstraktní tvorbě (cyklus Dvanáct do tuctu). V posledních letech řeší výtvarné paralely s neviditelným světem proudících energií, které vizualizuje především velkoformátovou kresbou uhlem.

Ing. Petra Menclová
Ing. Petra Menclová vystudovala Gymnázium a sportovní gymnázium v Jablonci nad Nisou. V roce 2008 dokončila studia na České zemědělské univerzitě v Praze (Fakulta životního prostředí) se zaměřením inženýrská ekologie. Pracovala ve fotografickém studiu a externě fotí pro Vltava Press. Od roku 2008 je zaměstnána na Správě Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jako odborný referent se zaměřením: zoolog. Focení se věnuje od roku 2005, její vášeň se naplno probudila v roce 2007 a neopustila ji až doteď. Je vedoucí týdenních kurzů fotografie a spolupracuje na projektu 360░ panoramatické fotografie významných míst ČR a zahraničí.

Ing. Jiří Hušek

Ing. Miloš Šnytr
Máte další dotazy?

 • Adresujte je e-mailem na adresu jizerky@ecn.cz,
 • písemně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3
 • nebo telefonicky na číslo 605 701 503 (Ondřej Petrovský).

Související dokumenty:

 • Tiskovou zprávu o vyhlášení výsledků fotosoutěže si můžete přečíst zde zde.
 • Tiskovou zprávu o vyhlášení vítěze hlasování veřejnosti si můžete stáhnout zde zde.
 • Tiskovou zprávu s s aktuálními informacemi (k 23.8.2011) o fotosoutěži si můžete stáhnout zde.
 • Tiskovou zprávu o ukončení fotosoutěže naleznete zde.
 • Vyhlášení fotosoutěže zde.
 • Podrobná pravidla zde.
 • Tiskovou zprávu o vyhlášení fotosoutěže naleznete zde.